źródło :http://bubble-world.pl/szyszki_olchy_akwarium.htm |
Poziom ph :
Wartość ph jest wartością odczynu wody czyli jej kwaśności lub alkaliczności. Skala wartości ph sięga od 0-14 stopni, 0 jako odczyn kwaśny 14 jako zasadowy a 7 jako obojętny. Kiedy wartość ph rośnie to wzrasta zasadowość a kiedy maleje to woda przybiera odczyn kwasowy. Ryby żyją w przedziale od 4,5-9 (dotyczy to ściśle określonych gatunków). Ryby akwariowe najczęściej żyją w przedziale 5,5-7,5.
Pomiary możemy wykonać kroplami, najczęściej do fiolki nalewamy próbkę badanej wody, dodajemy do niej kilka kropel odczynnika i po chwili odczytujemy wartość najbardziej pokrywającą się z załączoną tabelą.
Kolejna metoda to paski, najlepsze są lakmusowe nie kosztują dużo, w porównaniu do innych testów, a można je nabyć w sklepach chemicznych. Są również paski oferowane przez firmy akwarystyczne lecz te nie są już na tyle dokładne i nie zawsze pokrywają się z kroplowymi
Możemy również dokonywać pomiaru ph stałymi testami (moim zdaniem najskuteczniejszymi, ponieważ mamy stały wgląd w poziom ph i co2 w naszym akwarium). Oto zdjęcie stałego testu wykonanego własnoręcznie :
Kolor odczynnika informuje nas, że ph jest na bardzo niskim poziomie, wręcz niebezpiecznym.
Obniżymy ph przez:
podawanie co2 do wody(ostrożnie bo można przesadzić i poparzyć rybom skrzela).
podawanie kwasów (jest to metoda przeznaczona dla bardziej doświadczonych akwarystów)
wrzucenie do akwarium szyszki olchy
filtrowanie przez torf
Podwyższymy ph przez:
dodanie sody do wody
zamieszczenie wapiennych skał w akwarium.
Twardość węglanowa i ogólna :
Pod pojęciem twardości ogólnej kryje się suma jonów wapnia i magnezu, parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu określamy potrzeby poszczególnych gatunków ryb i roślin. Ze względu na obecność anionów twardość ogólna dzieli się na : węglanową oraz niewęglanową .W akwarystyce określamy poziom twardości za pomocą stopni niemieckich (*n) gdzie 1*n = 10 mg CaO/l.
źródło : http://www.mojeakwarium.pl/forum/index.php?topic=471.0 |
Większość ryb i roślin czuję się dobrze w wodzie średnio twardej, co odpowiada 10-20 *n, chcąc określić poziom twardości (obu) jesteśmy zmuszeni do wykonania testów. Są one ogólno dostępne w sklepach akwarystycznych w postaci kropel i pasków.
Korygowanie twardości wody :
Zmiękczanie wody możemy osiągnąć przez :
Używanie filtra odwróconej osmozy
Przepuszczenie wody przez żywice anionitowe i kationitowe
Przegotowanie części wody przeznaczonej do akwarium
Dokwaszanie wody
Utwardzić wodę możemy za pomocą :
Umieszczenia w wodzie kamieni zawierających związki wapnia
Dolania do akwarium wody w której wcześniej rozpuściliśmy gips wysokiej jakości.
Konieczność utwardzenia wody jest rzadko spotykana,więc nie musimy się martwić tym zabiegiem (chyba, że chcemy założyć zbiornik typu "malawi")
Badanie poziomu co2 w akwarium:
Znając ph i twardość węglanową jesteśmy wstanie określić ilość co2 w naszym baniaczku. Jego poziom w zbiornikach roślinnych powinien oscylować w granicach 20-40 mg/l (czyli ppm "part per milion"). Pamiętajmy, że aby doszło do fotosyntezy minimalny poziom co2 w wodzie powinien wynosić powyżej 5mg/l, jak również jego poziom nie może być zbyt wysoki byśmy nie uśmiercili ryb.
źródło : http://www.akwarium.net.pl/forum/sprzet-technika-akwarystyczna/dawkowanie-co2/ |
Dzięki tabeli odczytujemy poziom co2 w akwarium i ewentualnie korygujemy jego poziom. Pamiętajmy,że dokonujemy tego bardzo powoli ph nie powinno spadać szybciej niż 0,3 stopnia na dzień a twardość węglanowa 0,5 *n-przy tym bacznie obserwujemy ryby !
Związki azotowe :
Azot występuję w przyrodzie w postaci organicznej jak i mineralnej,dominują w postaci organicznej 99%.Źródłem azotu w wodzie są : swoiste związki próchnicze, aminokwasy ,aminocukry oraz kwasy nukleinowe.Związki azotu stale przecodzą z mineralnych w organiczne i na odwrót.Dlatego warto okresowo sprawdzać ich poziom w akwarium.
Trzy przemiany azotu:
Przekształcenie z azotu w amoniak(amonifikacja) -może przebiegać w warunkach tlenowych jak i beztlenowych.
Utlenianie amoniaku do azotynów (nitryfikacja)
Redukcja azotanów do azotynów(denitryfikacja)jedynie w warunkach beztlenowych
No3-azotany(chętnie przyjmowany przez rośliny) przekroczenie 50mg/l jest niebezpieczna dla zdrowia ryb.
No2-azotyny w stężeniu 5mg/l powoduje śnięcie ryb.
NH3-amoniak w stężeniu 0,1 mg/l wywołuje śnięcie ryb.
Jak usunąć nadmiar azotu ?
Usunąć zdechłe ryby,obumarłe rośliny.
Filtrowanie przez zeolit (trzeba pamiętać o jego czasie wchłaniania azotu!)
Filtrowanie przez specjalne woreczki usuwające no3 i no2.
No3 jest bardo chętnie przyjmowany przez rośliny dlatego jeśli widzimy niedobory azotu możemy zastosować kno3 -sam stosuję ją (bo to sól) w swoim zbiorniku.
Związki fosforowe :
Niemniej ważna jest kontrola poziomu fosforu (Po4),w naturze nie przekracza on stężenia 1mg/l.zakwaszanie wody kwasem fosforowym może prowadzić do wysokiego poziomu fosforu w akwarium co często jest przyczyną plagi glonów.Najlepiej gdy ich stężenie nie przekracza 2mg/l gdyż będzie to bezpieczna granica dla ryb i plagi glonów.
Usuwanie fosforu z wody:
Często podmiany wody(rozcieńczenie ich w akwarium)
Stosowanie mikroporowatej wypalanej glinki(do nabycia w zoologicznych)
Podobnie związki azotowe jak i fosforowe możemy badać za pomocą kropel (są dokładniejsze)ale również za pomocą pasków.Jednak nie spotkałem się z paskami do pomiaru fosforu,dlatego zostają nam w tym wypadku tylko krople.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz