Mój zbiornik.

WYMIARY :

120*40*50h(240l)
50 cm to według mnie maksymalna wysokość typowego zbiornika roślinnego, ilość światła jaka dotrze do dna jest uwarunkowana od drogi jaką przebędzie. Im krótsza, tym lepiej (oczywiście bez skrajności), stosując się do tej zasady nie musimy zwiększać ilości wattów - mniejsze rachunki za prąd:)

Chcąc stworzyć piękny trawniczek musimy dostarczyć rośliną dość dużo światła. Rośliny pierwszego planu są zazwyczaj światłolubne np: Mały heniek (Hemianthus callitrichoides) czy Eleocharis parvula.

OŚWIETLENIE :

Belka zamocowana do sufitu DIY zrobiona z aluminiowej blachy. W niej kryją się świetlówki 3*54w t5+ odblaśniki, co daje 0,675 watta/litr (w akwariach roślinnych wystarczająca ilość to 0,5watta/litr).
Światło palę przez 10 godzin,w czasie dnia robię "siestę" -światło pali się wtedy gdy jestem w domu:)

FILTRACJA :

Filtr zewnętrzny (kubełkowy) który potrafi przefiltrować zawartość akwarium 2-3 razy na godzinę, to zupełnie wystarcza w akwariach roślinnych. Filtr podzielony jest na 4 koszyki w pierwszym i drugim posiadam keramzyt, w trzecim gąbkę o dużej porowatości a w czwartym watę (akwarystyczna). Filtracji biologicznej nie stosuję ponieważ mam specjalne podłoże, które wykonuję tę pracę za filtr.

Niestety sam filtr to nie wszystko dodatkowo stosuję pompę cyrkulacyjną (mogącą 8-10 razy przepompować zawartość wody w akwarium). Przy tej wielkości akwarium, pompa jest nieunikniona gdyż po dłuższym czasie w akwarium zaczynają się problemy z glonami (resztki roślin, pokarmów zalegają na dnie), samo odmulanie często nie pomaga.
Kolejnym plusem pompy jest równomierne rozprowadzanie pożywienia rośliną, co pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. U siebie podstawiłem dyfuzor co2 pod wlot pompy która wydłuża czas pobytu gazu w wodzie przyczyniając się do jego lepszej rozpuszczalności.

PODŁOŻE :

Na samo dno zastosowałem glinkę spiekaną wraz z nawozem(pałeczki wzbogacające podłoże w niezbędne minerały), warstwa ta ma około 4cm z przodu akwarium zaś na końcu około 7cm. Kolejną warstwę tworzy żwir kwarcowy 4cm (2-4mm), między dwoma warstwami jest siatka budowlana która zapobiega mieszaniu się podłoża.
Usypane tak dno wizualnie powiększa zbiornik.

FAUNA :

10 razborek klinowych
5 otosków
1kosiarka
3kirysy pstre

FLORA :

Rotala okrągłolistna
Hygrophilia polisperma
Sagitaria subulata
Hemianthus micranthemoides
Micranthemum umbrosum
Hetheranthera zorestifolia
Glossostigma elatinoides
Limnophila aromatica
Blyxa japonica
Anubias nana
Rotala nanjenshan
Hedyotis salzmannii
Pogostemon helferi

NAWOŻENIE:

Nawoże solami.mikro w płynie i co2 z butli wysokociśneiniowej.

Sole:
K2SO4
KH2PO4
KNO3
MgSO4

Mikro-zakupione w sklepie.

Co2 butla,reduktor,elektrozawór,zaworek precyzyjny,dyfuzor DIY(z lipy).

Utrzymuję :
Potas na poziomie :20ppm
Azot na poziomie :15-20 ppm
Fosfor: 1,5-2ppm
Magnez:10ppm
Węgiel:30ppm

Podawana dawki rozdzielam na dwa w sobotę 0,5dawki i w środę 0,5 dawki (oczywiście nie dotyczy to co2). Gaz podłączam godzinę przed zapaleniem światła, a wyłączam godzinę przed zgaszeniem oświetlenia


PIELĘGNACJA :

Co tydzień wymieniam 20% wody, dolewam odstałą wodę z kranu i wodę z filtra RO w stosunku 1:1 .
Przed zlaniem wody czyścikiem magnetycznym czyszczę szyby (o ile jest to potrzebne), usuwam obumarłe resztki roślin-jeśli to konieczne przycinam rośliny.
W czasie zlewania wody odmulam delikatnie dno (pamiętając, że resztki które pozostają na dnie są bardzo dobrym nawozem dla roślin rosnących w akwarium)-po podmianie dodaję nawozy.
Staram się utrzymać temperaturę równą 25 st.