niedziela, 21 listopada 2010

Przygotowanie korzenia.

Korzeń jest naturalnym elementem biotopu prawie wszystkich wód słodkich i z tego względu jest najczęściej używany jako element dekoracyjny akwarium. Korzeń, który wykorzystamy musi być pochodzenia drzewa liściastego. To bardzo ważne, gdyż soki można "wytopić" -z żywicą tak postąpić się nie da (a jest ona niebezpieczna dla naszych podopiecznych). Musi on być pozbawiony kory (pod nią kryją się wszelkiego rodzaju robaczki i inne insekty mogące zaszkodzić zbiornikowi), poza tym namoczona kora w końcu sama odpadnie od drewna robiąc nam śmietnik w akwarium.



Po zakupie korzenia należy go dokładnie namoczyć w tym celu bierzemy garnek (najlepiej jakiś stary), robimy w nim roztwór solny (2 łyżki soli na 5litrów wody) i gotujemy w nim korzeń. Po 1-2h  zmieniamy roztwór na nowy i wstawiamy na gaz (powtarzamy tą czynność 3-5razy), po takiej kąpieli gotujemy korzeń w wodzie ,bez soli- dzięki temu pozbędziemy się nadmiernego stężenia soli w korzeniu (1-2razy).

źródło :http://www.akwa-mania.mud.pl/wystawy/natureaquarium/natureaquarium.html


Taki korzeń jest gotowy do umieszczenia w akwarium. Pamiętajmy, że niektóre korzenie barwią wodę na kolor brązowy. Aby pozbyć się zabarwienia możemy włożyć do filtra węgiel aktywny lub po prostu obficiej podmieniać wodę. Może 
nienaturalne zabarwienie wody (przynajmniej dla nas) wygląda nie estetycznie, ale wytrącane garbniki są bardzo pożyteczne dla zwierząt akwariowych, a przy tym zakwaszają wodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz